Защо малките деца учат по-добре чрез действия, а не чрез думи?
Защо малките деца учат по-добре чрез действия, а не чрез думи? Възрастта между 0 и 3 години е като магическо прозорче, което се отваря за…
Защо малките деца учат по-добре чрез действия, а не чрез думи? Възрастта между 0 и 3 години е като магическо прозорче, което се отваря за…
Как да открием текстове на български народни приказки: Практически пътеводител за родители и учители Понякога намирането на една-единствена приказка може да се окаже по-трудно, отколкото…
Снимка: Фолклорен събор “Алеково пее”, община Алфатар, област Силистра, 2013 г. Собственост на Георги Жеков от село Алеково Писаните каручки: Изкуството на българските изрисувани каруци…
Благовещение (Благовец) – Празникът на благата вест и пролетното обновление Благовещение, известно още като Благовец, Благовещене или Благостене, е един от най-значимите пролетни празници в…
В периферията на морската Столица Варна е сгушено едно оживено китно село с богата култура и запазени традиции, което привлече вниманието ни, и просто нямаше…
Дивлянските ликове са единствени по рода си и уникални със своята големина. Направени са от дървена конструкция, която е облепена с пера, крила от домашни…
С радост споделяме с вас, че нашето мобилно приложение с добавена реалност за учене на хоро стана българският финалист в категория Culture&Heritage на престижния международен…
Малко хора са чували, че в Петрич на 1-ви януари се празнуват така наречените Русалийски игри. Тяхното начало е доста далечно и към момента това,…
Щастливи сме, че имахме възможността да проведем тиймбилдинг програмата “Нарисувай ми хоро” по време на втората среща на Мрежата за регионално младежко партньорство на Западните…
Фолклорът вече съвсем официално навлиза в модерния свят и с помощта на нова технология заема своето почетно място в ежедневието на съвременния човек. С иновативна…
През 2022 г. стартирахме пректа “Танците от Шоплука”, за да разгадаем така причудливия характер на шопите. С подкрепата на Столична община пропътувахме редица шопски села,…
В поредица от пътеписи ви разказваме за нашите срещи с носителите на знанието за шопския фолклор. През 2022 г. стартирахме проекта “Танците от Шоплука”, за…
В поредица от пътеписи ви разказваме за нашите срещите с носителите на знанието за шопския фолклор, които реализирахме през 2022 г. по пректа “Танците от…
През 2022 г. екипът на Таратанци стартира пректа “Танците от Шоплука”, за да опознаем така причудливия характер на шопите и да съхраним частица от традициите…
Чудили ли сте се на какво се дължи причудливият и така емоционален темперамент на шопите? Ние също! За да си отговорим на този и още…
Търсите нови идеи за тиймбилдинг? Ето ги!
Предизвикваме ви! Затворете очи, отпуснете се и се опитайте да си спомните онзи момент, в който за последен път изпитахте силно вълнение, сърцето ви се…
В България, знаете, по-често казваме, че “играем” хоро, отколкото, че танцуваме хоро. Е, вече можем да го заиграем и буквално с българската “Игра на хора́”.…
Интерактивната изложба “Танците от Шоплука” пренася в дълбините на шопския фолклор чрез впечатляващи аудио-визуални елементи, които олицетворяват танците, характера и специфичните привички на шопите. На…
В търсене на танцови стъпки и фолклорни истории от миналото на шопите Лятото отмина, а с него приключи и нашата обиколка на България, по време…
Предстои да бъдат дигитализирани стъпките на над 60 типични български народни хора от всички шест етнографски области на България. С това хората ще получат своето…
Таратанци предприема поредна важна стъпка в изпълнението на своята мисия – българските народни хора и фолклор да бъдат неизменна част от ежедневието на съврменния човек.
Разберете коя фолклорна област в България отговаря на вашия характер, като попълните теста.
Най-престижните европейски награди за културно наследство отличиха 24 значими проекти от 18 държави. Фондация “Таратанци” е българският победител в конкурса.
Започва Европейска нощ на учените 2020, а детската образователна програма Тинтири-минтири на Таратанци заема почетно място в Нощта.
През погледа на Цветина Иванова – алумни на University of Cardiff – Великобритания. Способността на фолклора да разгръща привичките на времето го прави изключителен морален…
“Фолклорни герои” е нова рубрика в нашия блог. В нея ще ви срещаме с интересни и вдъхновяващи личности от света на фолклора, които с делата…
Най-естественият начин, по който децата учат и се развиват, е чрез играта! Неслучайно много хора казват, че играта е работата на детството.
В България по-често казваме, че играем хоро, отколкото, че танцуваме хоро. Хайде да поиграем заедно из всички краища на България по стъпките на хората във…
Малките, а и големите деца (признаваме си) с трепет и светнали очи очакваме така специалните си рождени дни или Коледа, за да бъдем обсипани с…
5 навика за развитие на емоционалния интелект. Kак фолклорът помага на децата да ги усвоят? Вероятно познавате блестящо образовани деца, на които обаче не им…
През 2020 година искаме да доближим фолклора още по-близо до сърцата ви. Затова стартираме със специална изненада.
Какво животно е жеравът? Какво означава да бъдеш добър човек? А лош? Лошо ли е да откраднеш, за да нахраниш семейството си?
Дали някога сте се замисляли, че докато танцувате дадено народно хоро в кръг, всъщност правите едни уникални графични форми със стъпките си?
Спомняте ли си с умиление времето, когато стояхте сгушени в обятията на скъп родител, силно развълнувани от фабулата на някое вълшебство?
Някога чудили ли сте се какви форми оставяте след себе си, когато танцувате? По време на изложбата “Последвай стъпките” ще разберете!
Започваме нов проект и, разбира се, както традицията повелява, искаме да въвлечем и ВАС! Този път сме оставили танците да си починат…
Мемори пъзел игра с 20 фигури на народни хора Някога предполагали ли сте какви са стъпките, които оставяме след себе си, танцувайки български народни хора?…
Често се сблъскваме с информация, че все повече млади българи напускат България. Ежегодно се изнасят все по-стряскащи данни за унищожаващ нацията ни тренд, който кара…
Първо международно участие Пролетта на 2018 г. ще бъде изпълнена с големи вълнения от откриването на нови хоризонти пред нашия екип. С голяма радост в…
Повод за гордост С огромна радост днес споделяме, че нашият проект Пътуваща изложба Последвай стъпките бе отличен с честта да представи България на общоевропейския конкурс…
През 2018 г. изложбата Последвай стъпките ще продължи обиколката си по пътищата на България. Докато през изминалата година умишлено се целяхме да покажем магията на…
Най-вълнуващото време в годината наближава и вероятно повечето хоротропци вече са в търсене на коледни изненади за техните близки ценители на фолклора и народните танци.…
През втората половина на 2017 година нашите легендарни стъпки прекрачиха прага на столицата, за да тръгнат напето по пътищата на България. Жителите на Варна, Бургас,…
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област (от село Волуяк, Софийска област)
Графичната фигура на този вариант на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Свиленка Тодорова от НЧ “Изгрев-1921”, с. Волуяк
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2017 г. по отпечатъци от стъпките на Николай Статев Корчев – създател и ръководител на Фолклорен колектив “Плетеница”.
Граовското хоро носи името си от областта Граово в района на град Перник. На някои места се нарича още Селско хоро. Макар хорото да е много динамично, то се играе твърдо и стегнато, тялото е изправено, а погледът не слиза към земята. В края на хорото, музиката се забързва, за да се получи триумфален завършек.
Смесен тактов размер от 7/8 и 11/16, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906”, гр. София, с ръководител и хореограф Валентина Китова.
Фигурата е създадена по проекта “Танците от Шоплука”, реализиран от Таратанци с подкрепата на Столична община.
Суичър с хора̀та, визуализирани по проекта “Танците от Шоплука”