Запознайте се с нашия екип
Екатерина Петрова е маркетинг специалист и управител на Таратанци. През годините до момента е работила като маркетинг асистент, а впоследствие и маркетинг директор на голяма немска компания. Същевременно с това помага за развитието на множество проекти в сферата на културата и танцовото изкуство.
Тя е бакалавър по “Международни икономически отношения” от УНСС – София и магистър по “Политика и управление в културата” от Университета по изкуства в Белград като стипендиант на фондация “Dragan Klaić”.
Екатерина развива страстта си към българския фолклор и народните танци още през далечната 1998 г., когато благодарение на своята майка става част от детския танцов ансамбъл “Росна Китка” към Националния дворец на децата.
Емануила Живкова е режисьор на пулт в популярна българска телевизия, магистър “Филмов и телевизионен монтаж” с опит по европейски филмови проекти за няколко общини в България.
Интересува се от представяне на културното наследство чрез дигитални образи. Ема създава видео продукциите и анимациите за изграждане на добавена реалност към танцовите схеми на “Таратанци”.
“Фолклорът винаги е присъствал в живота ми. Възхищавам се на тези, които танцуват хора, затова многократно съм се опитвала вкъщи да понауча някоя друга стъпка, а днес с “Таратанци” ми е още по-лесно – разучавам стъпките от нашите схеми и усъвършенствам движенията още по-добре по време на събитията ни.” – казва Ема.
Ива Тодорова е педагог – начален учител и учител по Информатика и Информационни технологии. Бакалавър по “Международни отношения” и магистър “Начална училищна педагогика” с интерес към Информационните технологии.
Ива координира дългосрочните проекти и административната дейност на Таратанци и създава концепции за детските обучителни програми.
Любовта й към фолклора датира още от детска възраст с приказките за лека нощ, преминава през участието й в училищната театрална трупа и народен хор, а благодарение на Таратанци днес Ива танцува народни танци в Танцова школа “Свиленица”.
Николай Корчев има дългогодишен опит в танцовото изкуство, който започва още през 2001 г., когато Ники е само на 5 годинки. През 2010 г. започва професионалното си обучение в Националното училище за танцово изкуство – София. През 2015 г. е отличен като танцьор с най-висока степен на професионална квалификация.
Бакалавър от АМТИИ в град Пловдив, четири години хореограф в Детска фолклорна студия „Раховче“, Фолклорна компания „Сидер Войвода“ и Клуб за народни хора „Фолклорна Броеница“. Основател е на най-голямата школа за народни танци във Велико Търново, носеща името “Плетеница”.
Ники се присъединява към екипа на “Таратанци” през 2016 г. Той е отговорен за трансформацията на реални танцови движения в графичните схеми от стъпки.
Цветелина Панова е дизайнер. Тя работи в сферата на клиентските преживявания и продуктовия дизайн. Завършва архитектура в София и Токио. По-късно започва да работи по проекти и артистични инсталации, свързани с интересите ѝ към изследване на взаимодействието между хората и градската среда.
Опитът ѝ във визуалното мислене, теренните проучвания, прототипирането и иновациите, ѝ дават възможност да създаде идеята за графичните изображения на хора̀та и да прави дизайна на продуктите на „Таратанци“.
Още от малка, Цветелина се влюбва в приказките и историите, разказвани от нейната баба. Тя твърдо вярва, че фолклорът, жив и променящ се, е източник на креативност и трябва да бъде важна част от всекидневието на съвременните хора.
Силвио Лоренцато живее във Виченца (Италия). Той започва своята танцова дейност през 1979 г. До 1987 г. е част от групата за народна танцова и джаз гимнастика на Виченца, ръководена от А. Страда, където помага в създаването на хореографии и тяхното изпълнение в Италия и чужбина.
От 1990 до 2003 г. е танцьор в компанията Terra di Danza на Реджо Емилия, режисирана от C. Падовани и А. Тинти. Участва в шоута със средиземноморски, италиански, келтски и израелски танци.
От 1992 г. до 1997 г. е художествен съ-директор на Antico Cerchio di Padova заедно с Е. Морети. Участва в множество международни танцови изпълнения и в няколко изпълнения с музикална група Barbapedana.
През 1993 г. основава и ръководи до 2005 г. La Farandola (Ла Фарандола) – Асоциация на народните танци във Виченца; Там той се грижи и за дидактическия сектор – организиране и провеждане на въвеждащи курсове по народен танц, задълбочени курсове с италиански и чуждестранни хореографи и работилници за учители. Ръководи и художествения сектор – създаване на шоута за народни танци, танцови партита и анимации по най-различни поводи. За Ла Фарандола Силвио създава и ръководи международни танцови спектакли (на Балканите и Израел), както и италиански спектакли (във Венеция и Северна Италия).
През 1995 г. той започва изучаването и популяризирането на международни репертоари за народни танци. Оттогава често учи в чужбина и в Италия при най-квалифицираните изследователи и хореографи. Силвио провежда семинари за множество културни асоциации и предлага стажове за фестивали в чужбина.
Следва курсовете за специализация по „Дидактика на народния танц“ с Дж. Нопперс и Б. Де Йонг и по активна музикална педагогика с А. и Р. Вила.
През 2003 г. той си сътрудничи с Е. Перлини и Д. Замбели при издаването на два тома учебни книги за народни танци: „Танци и звуци на Израел“ (музика в изпълнение на Фолкамазурка) и „Танци и звуци на Балканите“ (музика в изпълнение на Fanfara Ziganka). И двете са редактирани от Mela Music.
От 2001 г. Силвио предлага курсове за обучение на учители.
Между 2001 и 2003 г. той представя спектакъла „Танци за деца”. Този проект е последван от сборниците „Приятели на далечни страни“ (през 2006 и 2010 г.). От 2008 г. Силвио представя танци и музикални игри „8 танца за 4 сезона“. Други негови продукции са: „Танците на 4-те елемента: въздух, вода, земя и огън“ и „Жирамондо“, като последният също е посветен на малките.
От 2005 до 2007 г. Силвио танцува във FARE (Folk Atelier Reggio Emilia), режисиран от R. Bagnoli, и участва в продукцията „Mosaika” – шоу с балкански танци. В същия период той основава и ръководи групата „Hora- Danze dei Balcani “ („Хора-танци от Балканите“) във Виченца, която създава шоута за народни танци, танцови партита и анимации.
От 2005 г. Силвио си сътрудничи с А. Гут, следвайки различни дейности. Той участва в издаванто на някои компактдискове от поредицата „JuSeSo: Volkstänze rockig traditionell meditativ“ и участва във „Welt Tanz Festival“ (Световния танцов фестивал). Освен това редовно провежда международни танцови семинари в Швейцария.
От 2011 г. насам Силвио си сътрудничи като доброволен учител с Центъра за педагогическа документация и лабораторно обучение във Виченца, предлагайки танцови работилници за детски градини и начални училища.
През 2019 г. Силвио се присъединява към екипа на Таратанци, като получава лиценз за употребата на игрите с марка Таратанци при провеждането на обучителни уъркшопи по български народни танци в Италия и чужбина. В същата година Силвио става и официален търговец на всички продукти с марка Таратанци за Италия.
Повече за Силвио на Silviolorenzato.it
Мисия
Мисията на Таратанци е да предизвиква интерес към българския фолклор, превеждайки го на актуален език чрез авторски методи. Създаваме продукти и образователни програми, с които пренасяме фолклора в днешно време и го използваме като средство за развитие на необходими в съвременния свят умения.
Метод за графично изобразяване на народни хора
Проектираме графични изображения на невероятните фигури, които хОрата създават със своите стъпки, докато танцуват българските народни хора. Всяко хоро, изпълнено в кръг и визуално представено чрез своите стъпки, има автентична и уникална форма. Тактовият размер изобразяваме чрез броя линии във фона на визуализациите, а използваните цветове съответстват на българските фолклорни костюми, характерни за региона, от който произхожда хорото.
Поради своите универсални елементи този “графичен език” успешно може да бъде прилаган за визуализиране на народните танци и на други народи, което създава възможност за диалог между различни нации.
Награди и постижения
Кратка история на нашата дейност
Пилотният ни проект за графично представяне на българските народни хорa стартира през септември 2014 г. и носи името на бранда Таратанци. Идеята за този „графичен език“ се зароди по време на форума “Идеите – това сме ние”, организиран от Сдружение “Обединени идеи за България”.
До днес методът “Таратанци” е многократно тестван и успешно валидиран с представители на различни социални и възрастови групи. На базата на този метод създадохме две авторски фолклорни игри: Танцов пъзел за забавно разучаване на движенията от известни български народни хорa и Мемори пъзел игра за упражняване на ума чрез опознаване на формите от стъпките на хората.
През 2017 година се роди пътуващата изложба Последвай стъпките, в която са включени графични изображения на 34 български народни хора́ от всички фолклорни области в страната. За две години изложбата обиколи повечето големи български градове, няколко села, бе представена два пъти в чужбина и влезе във филма на БНТ “хорА, хОра”, Последният търси отговор на въпроса “Защо модерният човек все по-настоятелно търси хорото и своето място в него?”
2019 бе година за ново начало. Започнахме новия си проект Тинтири-минтири, с който се впускаме в ново поле от българския фолклор – народните приказки. Тинтири-минтири е образователна програма за деца, които преживяват приказки, превръщайки се в главни действащи лица. Те “излизат от собствените си обувки”, за да изживеят чувствата и емоциите на любимите си фолклорни герои.
Междувременно през същата година основахме Фондация “Таратанци”, като естествено продължение на нестопанската дейност на Таратанци ООД (основана през април 2015 г.), която през годините до днес е многократно награждавана и отличавана в различни конкурси, дарителски програми и класации.