Запознайте се с екипа
Екатерина Петрова е маркетинг специалист и управител на Таратанци. През годините до момента е работила като маркетинг асистент, а впоследствие и маркетинг директор на голяма немска компания. Същевременно с това помага за развитието на множество проекти в сферата на културата и танцовото изкуство.
Тя е бакалавър по “Международни икономически отношения” от УНСС – София и магистър по “Политика и управление в културата” от Университета по изкуства в Белград като стипендиант на фондация “Dragan Klaić”.
Екатерина развива страстта си към българския фолклор и народните танци още през далечната 1998 г., когато благодарение на своята майка става част от детския танцов ансамбъл “Росна Китка” към Националния дворец на децата.
Емануила Живкова е режисьор на пулт в популярна българска телевизия, магистър “Филмов и телевизионен монтаж” с опит по европейски филмови проекти за няколко общини в България.
Интересува се от представяне на културното наследство чрез дигитални образи. Ема създава видео продукциите и анимациите за изграждане на добавена реалност към танцовите схеми на “Таратанци”.
“Фолклорът винаги е присъствал в живота ми. Възхищавам се на тези, които танцуват хора, затова многократно съм се опитвала вкъщи да понауча някоя друга стъпка, а днес с “Таратанци” ми е още по-лесно – разучавам стъпките от нашите схеми и усъвършенствам движенията още по-добре по време на събитията ни.” – казва Ема.
Ива Гаджева
проекти и
събития
Ива Тодорова е педагог – начален учител и учител по Информатика и Информационни технологии. Бакалавър по “Международни отношения” и магистър “Начална училищна педагогика” с интерес към Информационните технологии.
Ива координира дългосрочните проекти и административната дейност на Таратанци и създава концепции за детските обучителни програми.
Любовта й към фолклора датира още от детска възраст с приказките за лека нощ, преминава през участието й в училищната театрална трупа и народен хор, а благодарение на Таратанци днес Ива танцува народни танци в Танцова школа “Свиленица”.
Николай Корчев
хореограф по
български танци
Николай Корчев има дългогодишен опит в танцовото изкуство, който започва още през 2001 г., когато Ники е само на 5 годинки. През 2010 г. започва професионалното си обучение в Националното училище за танцово изкуство – София. През 2015 г. е отличен като танцьор с най-висока степен на професионална квалификация.
Бакалавър от АМТИИ в град Пловдив, четири години хореограф в Детска фолклорна студия „Раховче“, Фолклорна компания „Сидер Войвода“ и Клуб за народни хора „Фолклорна Броеница“. Основател е на най-голямата школа за народни танци във Велико Търново, носеща името “Плетеница”.
Ники се присъединява към екипа на “Таратанци” през 2016 г. Той е отговорен за трансформацията на реални танцови движения в графичните схеми от стъпки.
Петра Марѝно
дизайн и
продуктово развитие
Петра Марѝно е дизайнер. Тя работи в сферата на клиентските преживявания и продуктовия дизайн. Завършва архитектура в София и Токио. По-късно започва да работи по проекти и артистични инсталации, свързани с интересите ѝ към изследване на взаимодействието между хората и градската среда.
Опитът ѝ във визуалното мислене, теренните проучвания, прототипирането и иновациите, ѝ дават възможност да създаде идеята за графичните изображения на хора̀та и да прави дизайна на продуктите на „Таратанци“.
Още от малка, Петра се влюбва във фолклорните приказки и истории, разказвани от нейната баба. Тя твърдо вярва, че фолклорът, жив и променящ се, е източник на креативност и трябва да бъде важна част от всекидневието на съвременните хора.
Силвио Лоренцато живее във Виченца (Италия). Той започва своята танцова дейност през 1979 г. До 1987 г. е част от групата за народна танцова и джаз гимнастика на Виченца, ръководена от А. Страда, където помага в създаването на хореографии и тяхното изпълнение в Италия и чужбина.
От 1990 до 2003 г. е танцьор в компанията Terra di Danza на Реджо Емилия, режисирана от C. Падовани и А. Тинти. Участва в шоута със средиземноморски, италиански, келтски и израелски танци.
От 1992 г. до 1997 г. е художествен съ-директор на Antico Cerchio di Padova заедно с Е. Морети. Участва в множество международни танцови изпълнения и в няколко изпълнения с музикална група Barbapedana.
През 1993 г. основава и ръководи до 2005 г. La Farandola (Ла Фарандола) – Асоциация на народните танци във Виченца; Там той се грижи и за дидактическия сектор – организиране и провеждане на въвеждащи курсове по народен танц, задълбочени курсове с италиански и чуждестранни хореографи и работилници за учители. Ръководи и художествения сектор – създаване на шоута за народни танци, танцови партита и анимации по най-различни поводи. За Ла Фарандола Силвио създава и ръководи международни танцови спектакли (на Балканите и Израел), както и италиански спектакли (във Венеция и Северна Италия).
През 1995 г. той започва изучаването и популяризирането на международни репертоари за народни танци. Оттогава често учи в чужбина и в Италия при най-квалифицираните изследователи и хореографи. Силвио провежда семинари за множество културни асоциации и предлага стажове за фестивали в чужбина.
Следва курсовете за специализация по „Дидактика на народния танц“ с Дж. Нопперс и Б. Де Йонг и по активна музикална педагогика с А. и Р. Вила.
През 2003 г. той си сътрудничи с Е. Перлини и Д. Замбели при издаването на два тома учебни книги за народни танци: „Танци и звуци на Израел“ (музика в изпълнение на Фолкамазурка) и „Танци и звуци на Балканите“ (музика в изпълнение на Fanfara Ziganka). И двете са редактирани от Mela Music.
От 2001 г. Силвио предлага курсове за обучение на учители.
Между 2001 и 2003 г. той представя спектакъла „Танци за деца”. Този проект е последван от сборниците „Приятели на далечни страни“ (през 2006 и 2010 г.). От 2008 г. Силвио представя танци и музикални игри „8 танца за 4 сезона“. Други негови продукции са: „Танците на 4-те елемента: въздух, вода, земя и огън“ и „Жирамондо“, като последният също е посветен на малките.
От 2005 до 2007 г. Силвио танцува във FARE (Folk Atelier Reggio Emilia), режисиран от R. Bagnoli, и участва в продукцията „Mosaika” – шоу с балкански танци. В същия период той основава и ръководи групата „Hora- Danze dei Balcani “ („Хора-танци от Балканите“) във Виченца, която създава шоута за народни танци, танцови партита и анимации.
От 2005 г. Силвио си сътрудничи с А. Гут, следвайки различни дейности. Той участва в издаванто на някои компактдискове от поредицата „JuSeSo: Volkstänze rockig traditionell meditativ“ и участва във „Welt Tanz Festival“ (Световния танцов фестивал). Освен това редовно провежда международни танцови семинари в Швейцария.
От 2011 г. насам Силвио си сътрудничи като доброволен учител с Центъра за педагогическа документация и лабораторно обучение във Виченца, предлагайки танцови работилници за детски градини и начални училища.
През 2019 г. Силвио се присъединява към екипа на Таратанци, като получава лиценз за употребата на игрите с марка Таратанци при провеждането на обучителни уъркшопи по български народни танци в Италия и чужбина. В същата година Силвио става и официален търговец на всички продукти с марка Таратанци за Италия.
Повече за Силвио на Silviolorenzato.it
Мисия
Мисията на Таратанци е да съхранява и разпространява българския фолклор в съвремието.
Таратанци е автор на метод за визуално изобразяване на българските народни хора чрез графични фигури от техните стъпки. Всяко хоро има своя автентична и уникална фигура.
Поради своите универсални елементи този “графичен танцов език” може да бъде прилаган за визуализиране на фолклорните танци и на други народи, което дава своеобразна предпоставка за изграждане на разбиране и приемственост между различните нации.
Награди и постижения
Кратка история на Таратанци
През 2014 г. група момчета и момичета решават да тестват дали биха могли да “нарисуват” стъпките на народно хоро в близкия парк и да поканят случайни минувачи да го изиграят, следвайки очертанията… Подготвени са с розов и син тебешир – за ляв и десен крак. Номерират стъпките, за да е ясна и последователността на движенията. Хорото е нарисувано и играта започва. Всички в парка много се забавляват и си тръгват с нови танцови умения.
Така се ражда Таратанци – организация, посветена на каузата да съхранява българските народни хора́ за поколенията чрез визуални графични фигури от стъпки. Един забавен и креативен подход, който впечатлява съвременния човек.
Веднага след официалния старт, екипът се захваща да визуализира още няколко други хора́ чрез новосъздадения метод и да докаже, че той наистина работи. За целта се включва професионалистът по български народни танци Николай Корчев, който е създател на най-големия фолклорен клуб във Велико Търново – “Плетеница”. Така няколко месеца по-късно се поставят основите на един универсален танцов “език”. В следващите три години екипът успява да създаде графични фигури от стъпките на 34 хора́, които представят в пътуващата изложба “Последвай стъпките”. За отрицателно време изложбата обикаля големите градове в България, няколко села и няколко пъти излиза в чужбина. През 2018 г. е представена в парка пред Народния театър в София.
В България обаче има над 500 традиционни хора́, много от които се знаят и играят единствено от възрастни хора в малки и труднодостъпни населени места в страната. Затова през лятото на 2022 г. екипът на Таратанци прави обиколка из всички етнографски области в страната, работи с местни танцови дейци и събира отпечатъци от стъпките на още 100 хора́, които впоследствие обработва под формата на графични фигури. С това вече над 130 традиционни български хора са дигитално съхранени за поколенията.
През годините екипът на Таратанци създава множество продукти и услуги, които поставят фолклора и българското народно хоро на почетно място в ежедневието на модерния човек.
Таратанци предлага оригинални фолклорни подаръци, авторска тиймбилдинг програма за корпорации, детска образователна програма, пътуваща изложба “Последвай стъпките”, подкаст с интересни истории от фолклора, а за да бъде хорото още по-близо до сърцето на съвременния човек, екипът създава първата мобилната игра с добавена реалност (Taratanci)*, с която ученето на хоро става по-забавно от всякога. Насочвате телефона към земята и следвате стъпките, които се появяват по пода върху екрана на телефона.