В търсене на танцови стъпки и фолклорни истории от миналото на шопите
Лятото отмина, а с него приключи и нашата обиколка на България, по време на която ние от екипа на Таратанци пропътувахме близо 7000 км из цялата страна, за да съберем отпечатъци от стъпките на над 70 традиционни български хора̀ от всички етнографски области.
В една от тези области обаче ще се задържим по-дълго. Изпъстреният с емоции Шоплук ни предизвиква да останем, за да го опознаем по-добре! За целта ще реализираме проекта “Танците от Шоплука”, като ще попътуваме из селата около София в търсене на танцови стъпки и фолклорни истории от миналото на шопите. Ще се срещнем с местни носители на знанието за фолклора, за да опознаем корените на Шоплука и да съберем отпечатъци от стъпките на още 20 традиционни народни хорà от региона. Впоследствие ще дигитализираме стъпките на хора̀та под формата на познатите ви графични фигури, а на 1 ноември в Ларгото на София ще ви ги представим в интерактивна изложба, придружени от танцови изпълнения на живо от съставите, с които ще работим по проекта. Така ще може да видите съпоставка между графичното изобразяване на хорото и живото му изиграване.
По време на всяко пътуване ни предстоят срещи с много интересни личности. Ще слушаме с вълнение спомени от мегдана, от събори и седенки – разкази за голямата опора, която хо̀рата са намирали един до друг на хоро̀то в сплотената общност на село. Хорото, което обединява млади и стари, минало и настояще!
Очаквайте всички тези емоционални и любопитни разкази в подкаста “На раздумка”, който стартираме също през есента.
Носители на знанието за фолклора
Според регистъра на народните читалища, в 36 населени места на територията на Столична община има 176 читалища с действащи танцови състави или групи за изворен фолклор. Във всяко едно от тези населени места се играе по автентичен начин, който заслужава да бъде запазен за поколенията! За снемането на отпечатъци от стъпките на 20-те шопски хора̀ по проекта “Танците на Шоплука” ни предстои да работим с:
- Ансамбъл “Бистрица” при НЧ “Св. Цар Борис I – 1909”, с. Бистрица
- Фоклорен ансамбъл „Локорско” към Народно читалище „Христо Витков-1899” с. Локорско
- Представителен танцов ансамбъл Кремиковци към НЧ “Светлина Кремиковци – 1906”, кв. Кремиковци, гр. София
- Танцов състав при НЧ “Изгрев -1921”, с. Волуяк
- Професионален Фолклорен Ансамбъл “Български ритми”, гр. София