Предстои да бъдат дигитализирани стъпките на над 60 типични български народни хора от всички шест етнографски области на България. С това хората ще получат своето заслужено място в съвременния свят, ще бъдат съхранени от изчезване и запазени завинаги за поколенията напред.
След като през изминалата 2021 г. Таратанци стана горд носител на Европейската награда за културно наследство “Европа Ностра”, през настоящата година ни предстои да реализираме най-мащабния си проект до момента. Само след седмица екипът ни тръгва на път и ще обиколи цяла България, за да събере стъпките на 60 традиционни български народни хора. Ще работим с хореографи и танцови дейци от всички етнографски области в страната, за да снемем техните отпечатъци, докато танцуват избраните в списъка ни традиционни хорá. Впоследствие снетите стъпки ще бъдат дигитализирани и обработени под формата на схеми, представящи всяко хоро чрез своеобразен код, включващ стъпки в два различни цвята и номера, показващи последователността на движенията в хорото.
Процесът по снемане на отпечатъците от стъпки на хорáта е много нетрадиционен и забавен. Вижте.
Подборът на хората се извърши много прецизно. Проучвателният процес бе дълъг и тежък, но резултатът определено си заслужава.
Ще дигитализираме както най-разпространени и популярни хора́, които се срещат в повече от една етнографска област, така и такива, които са изключително уникални, редки и непознати за широката публика. Изборът си сме базирали на националната класификация “Живи човешки съкровища”, която е част от пилотната програма на ЮНЕСКО. Според тази класификация българските народни хора́ са повече 300 и по тази причина ни бе доста сложно да подберем кои 60 да включим в проекта.
По време на обиколката планираме също да разговаряме с местните жители, за да съберем фактологична информация за произхода на хора́та. Такава информация към момента в етнографските книги в библиотеките е много оскъдна, а в Интернет пространството изобщо липсва. Подобен тип знание носят единствено местните жители, повечето от които са вече на преклонна възраст и, ако това знание не бъде документирано, то ще си отиде заедно с тях. По тази причина взимаме мерки и започваме нашето пътуване, за да предотвратим това заличаване.
Обиколката ще стартира на 4 май, когато тръгваме към Добруджанската етнографска област. Там ще работим три дни в Добрич и село Бабук. В Добрич през ден 1 ни предстои среща с корифея на добруджанското творчество – Стоян Господинов – главният художествен ръководител на Професионален фолклорен ансамбъл “Добруджа”.
В ден 2 продължаваме работа с ръководните кадри на Ансамбъл “Добротица” – Александър Александров, Юрий Митев и Петър Бонов, а през третия ден от обиколката ще работим в село Бабук с Ансамбъл за автентичен фолклор към Народно читалище “Дочо Михайлов-1906”. С подобни знатни и доказали се в народното танцово творчество имена ще работим във всяка етнографска област, за което ще ви разказваме в последващите статии.
Предстои да изминем над 6 хиляди километра до близо 30 различни населени места из цяла България.
В календара по-долу можете да видите кои са всички градове и села, които ще посетим, и точно на кои дати ще бъдем в съответните локации. Ако пък някога сте имали желанието да се срещнете с нас на живо, сега е моментът да ни се обадите.
Добруджанска област
- 4-5 май 2022 – гр. Добрич
- 6 май 2022 – с. Бабук
Северняшка област
- 12 май 2022 – гр. Ловеч
- 19-21 май 2022 – гр. Берковица, с. Бързия, с. Слатина, гр. Чипровци
- 28-29 май 2022 – гр. Враца, с. Липен, гр. Лом
- 1 август 2022 – гр. Видин
- 23-25 август 2022 – гр. Шумен, с. Садина, с. Кацелово
Тракийска област
- 16 юни 2022 – гр. Стралджа,
- 17 юни 2022 – гр. Ямбол
- 18 юни 2022 – с. Ген. Тошево
- 21 юли 2022 – гр. Стара Загора
Родопска област
- 16-20 юли 2022 – гр. Смолян, с. Стойките, с. Момчиловци
Шопска област
- юни 2022 – гр. Кюстендил
- още села и градове по проект “Танците от Шоплука”
Пиринска област
- 22-24 август 2022 – с. Добърско, гр. Симитли, гр. Благоевград
В резултат от работата ни по проекта предстои да създадем лесен, неограничен от време и място, достъп до дигиталните танцови схеми със стъпки на хора́та. За целта ще изградим мобилно приложение със смесена реалност.
Апликацията ще даде възможност на всеки от всяка точка на света да учи лесно и забавно български хора, като просто насочи телефона си към пода и последва стъпките, които се появяват на екрана. Ще стартираме с две хора – Ръка и Еленино, а амбицията ни е постепенно да добавяме все повече нови и нови схеми, с което да отдадем нужното достойно място на хора̀та в съвременното ежедневие.