През 2022 г. стартирахме пректа “Танците от Шоплука”, за да разгадаем така причудливия характер на шопите. С подкрепата на Столична община пропътувахме редица шопски села, за да поговорим с типични местни представители и да съберем отпечатъци от стъпките на 20 традиционни шопски хора́. Вече ви разказахме за нашите срещите с носителите на знанието за шопския фолклор в Бистрица, Кремиковци, Локорско и София. А сега ви представяме последната ни среща (засега) в търсене на хора̀та и хо̀рата от Шоплука.
Срещата ни в… СЕЛО ВОЛУЯК
В Народно читалище “Изгрев – 1921” ни посрещнаха две прекрасни дами – Свиленка Тодорова и Филатка Костова от Женска певческа група “Волуешки напеви“…
…Разкриха ни тайни за мистичното създание “Джамала”, което в миналото е спасявало селото от суша. Чухме мили спомени от тяхната младост, техните трепети, женитби…
Снехме отпечатъци от стъпките на хорото “За пояс”, както и едно хоро, донесено в село Волуяк след войната от един дядо, който го показал тогава на танцовия състав към читалището, а години по-късно Свиленка Тодорова и Филатка Костова го показаха на нас.
Хоро Криво магаре́нце
Хоро в 2/4 тактов размер. Носи името си от песента, на която се играе: “Криво магаренце, пило ли си вода? …Не съм пило, не съм яло, най-съм гладувало!”
Не е сигурно дали това хоро е типично шопско, но за него се знае, че е донесено в село Волуяк след войната от 93-годишния тогава дядо Рашко, който свирел на гъдулка и имал музикално семейство от внуци танцьори. Когато се прибрал в селото, дядото показал хорото на танцовия състав към читалището, те го харесали и заочнали да си го танцуват. Впоследствие с това хоро групата печели няколко златни медала на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица през 1986 г. Свиленка Тодорова и Филатка Костова са най-младите участнички в състава по това време.
Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на вече 78-годишната Свиленка Тодорова – верен пазител на фолклора в читалището на село Волуяк.
Хоро За пояс
Хоро в тактов размер 2/4.
Представената тук графична фигура е само един от вариантите на популярното мегданско хоро “За пояс”, познато още като “Шопското хоро”, а също и като “Селското хоро”.
Създадохме тази графична фигурата при посещението ни в село Волуяк през 2022 г., отново по отпечатъци от стъпките на Свиленка Тодорова.
Свиленка Тодорова е дългогодишен деятел за фолклора във Волуяк, а понастоящем и художествен ръководител на Женската певческа група “Волуешки напеви“. По повод 100-годишнината на Народно читалище “Изгрев” през 2021 г. Свиленка Тодорова издава песнопойка с народни и стари градски песни. На изпращане тя бе така мила да ни подари едно копие от своя безценен труд, за което сме много благодарни.
И двете с Филатка Костова не са родом от Волуяк, но заживяват там по любов и днес говорят за традициите в селото като за нещо много свое, много мило и много драго.
Свиленка Тодорова и Филатка Костова в откровен разговор с Ива от екипа на Таратанци за младостта, любовта, фолклора и… чуйте още какво в подкаст “На раздумка”
Следете подкаст “На раздумка”, защото скоро ще ви разкажем повече за читалището в село Волуяк, песните им и митичното същество “Джамала”, което всички така почитат.
Освен женската певческа група, в читалището има още и танцова школа, а също и любима на всички жители на селото група за народен хумор.
Приветстваме ви да посетите село Волуяк на неговия празник – 27 октомври (Петковден по стар стил). В Православието Света Петка Параскева се смята за закрилница на семейството, децата и дома. Затова през 1880 година волуякчани построяват храм на светицата и я избират за покровителка на своето село. Оттогава на този ден във Волуяк винаги има събор и празник. Отбележете си датата в календара и посетете тогава селото, за да се насладите както на песните и танците му, така и на хумористични истории за живота във Волуяк.
Проектът “Танците от Шоплука” се реализира с подкрепата на Столична община.
Прочетете също…