В поредица от пътеписи ви разказваме за нашите срещите с носителите на знанието за шопския фолклор, които реализирахме през 2022 г. по пректа “Танците от Шоплука”. С подкрепата на Столична община пропътувахме редица шопски села, за да поговорим с типични шопски представители и да съберем отпечатъци от стъпките на 20 традиционни шопски хора́. Досега ви разказахме как преминаха срещите ни в село Бистрица, село Локорско, а сега ще ви разкажем за…
Срещата ни в… КРЕМИКОВЦИ, СОФИЯ
Прекрасните талантливи танцьори към Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906” ни приветстваха на една от последните им репетиции за тазгодишния фестивал в Копривщица. Фестивалът, може би знаете, се провежда веднъж на четири години и това прави вълнението за него още по-голямо. Съставът трескаво подготвше своето изключително интересно изпълнение – възстановка на ритуала “Топене на пръстени” на Василовден. В различните краища на България ритуалът си има различно име и е познат още като Ладуване, Дайлада, Тайлада, Еня, Мартифа.
След края на репетицията танцьорите Борислав Гьошев и Радка Генчова от Представителен танцов ансамбъл “Кремиковци”, заедно с ръководителя им – Валентина Китова, останаха с нас, за да оставят с боя върху белите платна отпечатъци от стъпките на хора́та Петрунино, Кукунеш, Василкьо-Босилкьо и Вра́щанката.
Петрунино хоро
Шопско хоро в тактов размер 13/16. Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906” кв. Кремиковци, София.
Хоро Вра́щанката
Шопско хоро в тактов размер 2/4. Известно е още като по-бавен вариант на Ситно кремиковско хоро. Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Борислав Гьошев от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906” кв. Кремиковци, София.
Хоро Василкьо-Босилкьо
Шопско хоро със смесен тактов размер от 7/8 и 11/16. Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906” кв. Кремиковци, София.
Кукунеш хоро
(3-та фигура)
Трета фигура от известното шопско Кукунешко хоро в тактов размер 2/4, която е наричана още и “Ситното”. Графичната фигура на тази част от хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906” кв. Кремиковци, София.
Танцовият състав в Кремиковци
Танцовият състав в Кремиковци е основан през 1974 г. и през 2024 г. ще чества 50-годишен юбилей.
Валентина Китова й съпругът и Стефан Стефанов ръководят състава от първите му дни. По това време г-жа Китова учи в Института за хореографски и музикални кадри в София. Това, което учи там през деня, вечер преподава на танцовия състав в Кремиковци. А същевременно изучава местните хора и песни от своята майка, която по това време е самодейка в читалището.
Валентина Китова е изключителен професионалист и човек, работещ с огромно уважение към фолклора. Можете да чуете цялата ѝ история скоро в подкаст “На раздумка”.
Г-жа Китова говори за състава като за своето трето дете: “Ние го създадохме, отгледахме, през годините се грижехме за него… И както всички деца и танцовият състав растеше, напредваше във всяко едно отношение… Като изяви и като колектив, и като познанства, популярност. За 50 години много неща се случват, но основното за мен – това което ме прави доволна, даже горда от това, което създадохме, и това, което съществува все още, е че поколения наред от Кремиковци (от квартала и не само) са дошли, танцували са, година, две, пет… По различни причини не танцуват вече, но пък водят за ръчичка техните деца, а вече първите танцьори водят техните внуци!”
За да разберете повече за репертоара и наградите на Ансамбъл “Кремиковци”, емоциите и приемствеността в състава, как се изгражда любов и приятелство на сцената и зад нея, следете подкаст “На раздумка”.
По време на изложбата “Танците от Шоплука” Представителен танцов ансамбъл “Кремиковци”, заедно с Детски танцов състав “Кремиковче” и Клуб за народни хора “Жарава” изнесоха страхотен концерт, на който можете да се насладите в нашата Фейсбук страница.
Ако пък искате да усетите тази емоция на живо, посетете Кремиковци!
Знаете, че от стари времена всяко село си има събор. В Кремиковци съборът е на 6-ти май (Гергьовден). Това е голям празник за селото и за ансамбъла. На поляните пред Кремиковския манастир „Свети Великомъченик Георги Победоносец“ провеждат пищно тържество, а гледката от манастира е неописуема и препоръчваме на всеки да се разходи до там.
По случай празника на селото, от 2007 г. насам се провежда и международният фестивал “Гергьовско веселие”. Организатор е читалището в Кремиковци. Във фестивала могат да вземат участие читалища, културни институти, школи, състави и други формации, занимаващи се с български народни хора и ръченици. Фестивалът няма конкурсен характер, канят се танцови състави и гости и от други страни. Например, тази година – от Румъния и Македония. Доманините се грижат за гостите, танцуват и пътуват заедно, създават приятелства завинаги. Танцьорите полагат огромен труд. Всеки се ангажира и всичко се случва с душа и сърце.
Проектът “Танците от Шоплука” се реализира с подкрепата на Столична община.
Прочетете също…