Чудили ли сте се на какво се дължи причудливият и така емоционален темперамент на шопите? Ние също!
За да си отговорим на този и още други въпроси, свързани с бита и фолклора на шопите, стартирахме пректа “Танците от Шоплука”. С подкрепата на Столична община пропътувахме няколко шопски села, за да поговорим с типични представители на Шоплука и да документираме техните знания и спомени. Заедно с танцови дейци от местните читалища снехме отпечатъци от стъпките на 20 традиционни шопски хорá с цел да ги дигитализираме и съхраним за поколенията напред.
В поредица от статии предстои да ви разкажем за нашите срещи в търсене на хора̀та и хо̀рата на Шоплука. Ето и първата ни среща…
Среща в… СЕЛО БИСТРИЦА
Бистрица е едно от най-старите селища в полите на Витоша и Софийското поле. Предание гласи, че когато Софийското поле било езеро, около него имало само три села – Яна, Бояна и старо село Бистрица. Основателки на селата били 3 сестри – Бистра, Яна и Бояна. Те били царски дъщери и баща им построил за всяка от тях дворец, като избрал най-личните места. Когато царските дъщери се омъжили, слугите им останали да живеят там и така се зародили селата.
Та, ей ни нас, бродещи по земите на царкиня Бистра… Ще ви разкажем какво ни се случи!
В местното читалище “Св. Цар Борис I – 1909” имахме огромна чест да ни приветства основната движеща сила за запазването на фолклора в село Бистрица – Дина Колева. Тя е скромен и спокоен човек, който носи съкровище в себе си чрез знанията, които е натрупала и историите, които е преживяла.
Дина Колева е ръководителят на ансамбъл “Бистрица” от вече близо 50 години и, същевременно, основният кадър, стоящ зад развитието на легендарната певческа група за автентични шопски песни – “Бистришките баби”.
Можете да се запознаете с Дина Колева още сега в Епизод 1 оп подкаст “На раздумка”.
В този супер ден, прекаран така ползотворно в читалището в село Бистрица, танцувахме и играхме също с Ивайла Борисова и Моника Павлова – две талантливи и прекрасни млади дами от ансамбъл “Бистрица”. Те ни показаха типични бистришки хора и оставиха върху бели платна отпечатъци от стъпките на две от тях, които ние впоследствие дигитализирахме, за да запазим занапред. Насладете им се и вие…
Кьорчово хоро
Шопско хоро в 12/16 тактов размер, което съдържа следните характерни движения: “за́лупи десна”, “основно”, “би́шни” и “пле́сни” – част от движението на жените по време на хорото.
Кьорчово хоро е дълго хоро с различни движения. Най-възрастните и талантливи майстори го играят най-отпред, за да командват хорото. Докато жените играят зададеното движение, мъжете играят друго – с команди, отделят се, движат се напред и назад на “кълчок” (опашката на хорото), като кълчока винаги се върти.
Графичната фигура на Кьорчово хоро е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Моника Павлова от ансамбъл “Бистрица”.
Четворно хоро
Популярно шопско хоро в тактов размер 7/8 с четири фрагмента, от които произлиза и името му.
Графичната фигура на Четворно хоро е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Ивайла Борисова от ансамбъл “Бистрица” към Народно читалище “Св. Цар Борис I – 1909” в село Бистрица.
Александра Сайкова – секретар на НЧ “Свети Цар Борис I” и също виден фолклорен деятел в Бистрица, пък ни разказа много вълнуваща и любопитна истоярия за кражбата на прабаба ѝ от влюбения ѝ прадядо, който с това поставил началото на рода на Александра.
Историята можете да чуете в епизод 8 “Крадената булка” от подкаста “На раздумка”.
Абонирайте се за подкаста ни в Spotify, за да научавате още подобни любопитни истории от света на фолкора… За да разберете как са го живели бабите ви тоз живот! 😉
Проектът се реализира с подкрепата на Столична община.
Прочетете също…