Правото хоро е популярно народно хоро, което се играе в цялата страна, но е характерно предимно за Тракийската фолклорна област. Изпълнява се при съпровод на много известни хороводни мелодии. Преди се е играело често в права и дълга редица с начало и край, които не се виждат. Оттук идва и наименованието му – Право хоро.
Темпо и размер на Правото хоро
Изпълнява се в умерено бързо темпо в 2/4 (две-чѐтвърти) тактов размер. Има 6 хороводни стъпки. Брои се “раз-два”. Бройките на такта са две, и то равни помежду си, като всяка бройка съответства на 1/4 нота от един такт на мелодията.
Как се играе
В миналото хорото се е играело смесено от мъже и жени, които се нареждат един до друг и се залавят за ръцете с длани една към друга. В днешни дни това правило, разбира се, не се спазва, когато хорото се играе в неформална (несценична) обстановка. Всеки се залавя, където желае (най-често между близки познати).
Правото хоро може да се играе в различни форми – в затворен кръг (виж фигура 1) или отворен кръг (виж фигура 2), в права редица и витообразно (криво, змиеобразно) (виж фигура 3).
Понякога мъжете и жените се залавят отделно и играят в мъжко и женско хоро.
Ръцете на всички изпълнители по време на играта се държат или свити в лактите, или обтегнати и спуснати ниско-долу, или заловени за раменете един в друг.
Фигура 1
Фигура 2
Фигура 3
Стъпки при Правото хорото
Повечето от хороводните стъпки са люлеещи се, което причислява хорото към типа на люлеещите се народни хора. Стъпките допринасят за общия вид, стил и характер на цялото хоро. Изпълняват се умерено и плавно, без особени подскачания.
Хороводните стъпки на Правото хоро са лесни са разучаване (виж видеото).
За да е по-лесно, хороводните стъпки на цялото хоро се разделят на две части.
Първата част е съставена от хороводни стъпки, с които хорото се движи по посока на дясно. В тази част има две (една двойна) хороводни стъпки, изпълнявани за един такт от мелодията по следния начин:
- на раз – с десния крак странична крачка вдясно; тежестта на тялото е на десния крак. В същия момент левият крак се повдига малко от земята, тялото е обърнато полунадясно, погледът – напред;
- на два – кръстосана стъпка вдясно с левия крак пред десния; тежестта на тялото е на левия крак; в същия момент десният крак се повдига от земята; тялото е изправено и обърнато полунадясно; погледът – напред.
Втората част е съставена от хороводни стъпки, с които хорото се движи на едно и също място. В тази част има четири (две двойни) хороводни стъпки, изпълнявани за два такта от мелодията по следния начин:
Във втори такт на мелодията:
- на раз – с десния крак крачка вдясно;
- на два – левият крак, изправен и обтегнат, се повдига леко напред и нагоре, кръстосан полунадясно пред десния (люлейна стъпка); тежестта на тялото е на десния крак; тялото е изправено и обърнато полунадясно; погледът – напред.
Във трети такт на мелодията:
- на раз – с левия крак крачка вляво;
- на два – във втората половина на същия такт – десният крак, изправен и обтегнат, се повдига леко напред и нагоре, кръстосан полуналяво пред левия (люлейна стъпка); тежестта на тялото е на левия крак; тялото е изправено и обърнато полуналяво; погледът – напред.
Казано по друг начин, Правото хоро е съставено от обикновена стъпка, стъпка с прибиране и две двойни люлейни хороводни стъпки вдясно и вляво. Характерното в това хоро са люлейните стъпки, които се изпълняват на място ту вдясно, ту вляво. Едновременно с тези стъпки и ръцете се повдигат обтегнати по посока на повдигнатия крак.
Към правите хора можем да причислим Софийското право народно хоро, Търновското право хоро, Свищовското право хоро, Право тракийско хоро и др.
Така нареченото “обикновено право хоро” често се играе на народните хороводни песни “Тръгнала е Гюрга мома за вода студена” или “А бре Никола”.
Текст “Тръгнала е Гюрга мома за вода студена”
Тръгнала е Гюрга мома за вода студена (2)
Мари Гюрге, Гюрге, мома хубава (2)
хубава си, Гюрге, гиздава си.
Менците й светят, мамо, като ясно слънце. (2)
Мари Гюрге, Гюрге, мома хубава, (2)
хубава си, Гюрге, гиздава си.
Син сукман разгъва, мамо, като пеперуда, (2)
Мари Гюрге, Гюрге, мома хубава, (2)
хубава си, Гюрге, гиздава си.
Текст “А бре Никола”
На кому е жената висока,
на него стълба не требва;
А бре, Никола, първа изгора,
Ти си причина, Кольо, яз да замина;
На кому е жената дебела,
на него бъчва не требва.
А бре, Никола, първа изгора,
ти си причина, Кольо, яз да замина;
На кому е жената красива,
на него гости не требват.
А бре, Никола, първа изгора,
Ти си причина, Кольо, яз да замина;
На кому е грозна жената,
на него е мирна главата.
А бре, Никола, първа изгора,
ти си причина, Кольо, яз да замина;
Правото хоро, представено по метода на Таратанци за графично изобразяване на народни хора
Това е кръглата схема на Право хоро, изобразено по метода на Таратанци за графично представяне на българските народни хора. Когато основните стъпки на хорото се завъртят неколкократно до получаването на кръг, се образува тази фигура.
Цветовете на линиите във фона са заимствани от костюмите в тракийската фолклорната област, от която произлиза Правото хоро. Броят им отговаря на тактовия размер на хорото, в случая 2 броя розови и 4 броя сини линии описват тактов размер 2/4.
Право хоро самоучител
От кръглото изображение е трудно да се разучат стъпките на хорото в детайли. Затова сме включили схемата с основните стъпки на Право хоро в книжката самоучител на Таратанци и в интерактивната игра Танцов пъзел.
Чрез тях по лесен и забавен метод можете да научите 8 български народни хора от различни фолклорни области. На страница 10 в книжката можете да проследите последователността на стъпките на Правото хоро, изобразени в оранжев и зелен цвят – за десен и ляв крак.
Приятно разучаване!
Вижте видео как се танцува Право хоро
Музика на Право хоро, предоставена от нашите партньори от Балканфолк
Автор: Емануила Живкова
Ползвана литература
Цонев, Б. Български народни хора и ръченици. Том 1. Издателство Наука и изкуство. София. 1950 година.
Цонев, Б. Учебник по български народни хора. Том 4. Издателство Медицина и физкултура. София. 1963 година.