Вече знате добре кои са “Бистришките баби”, но дали знаете какво е “Бистишка четворка”? Звучи като Фантастичната четворка – супер герои с необикновени сили, и донякъде е подобно, но нека се върнем назад във времето и разгледаме що за четворка е точно Бистришката …
Можете ли да си представите, че преди на мегдана, като е звучала музика, то я свирел винаги само един единствен музикант на един народен инструмент – само тамбура, само гъдулка, само кавал и така нататък. Никога не се случвало да свирят двама или повече заедно, едновременно на различни инструменти. Малко е странно от дистанцията на времето, че е имало такова нещо…
Между двете големи войни обаче в Бистрица се случва така, че четирима музиканти се събират да свирят заедно и сформират първия оркестър за народна музика в България. Така се заражда “Бистришката четворка” в състав:
- Деян Матеин – на тамбура
- Йордан Белкин – на гъдулка
- Ангел Кривински – на гайда
- Владимир Пашалийски – на кавал
През годините в квартетната формация са участвали и Стоян Стоилов, който свири на кларинет и кавал, и Цвятко Благоев – също на кавал.
Новатори и визионери
От 1936 г. започват да изпълняват по три пъти седмично народна музика “на живо” по Радио София като група. За да стигнат до радиото, всеки път изминават пеша пътя от Бистрица до центъра на София! Какъв хъс, а?!
Така постепенно името “Бистришката четворка” става емблематично за популяризиране на любимите на всички народни свирни и хора. Тяхното дело става основа за изграждане на съвременния Оркестър за народна музика на БНР. А с това идва и следващото им геройство. Чуйте сами какво е то от топлите спомени на Дина Колева и Александра Сайкова…
Слушате епизод 5: „Бистришката четворка” от подкаст „На раздумка“ по проект „Танците от Шоплука“, реализиран с подкрепата на Столична община.