Най-естественият начин, по който децата учат и се развиват, е чрез играта! Неслучайно много хора казват, че играта е работата на детството. Чрез движението, емоцията, боравенето с различни предмети и справянето с трудности в процеса, децата постепенно трупат нови знания и умения и стават по-уверени в способностите си.
Tипове игри
Има различни типове игри – сензорни, двигателни, ролеви, мисловни и т.н., и всички те оказват влияние върху цялостното развитие на детето. С колкото повече и по-разнообразни игри се ангажира детето, толкова по-добре! В статията ще разгледаме какви са ползите от семейните игри и в частност – какви знания и умения развиват семейните преживявания по приказки на „Тинтири-минтири“.
Със сигурност първата и може би най-важна полза е това, че преживяването осигурява време и пространство, в което родители и деца да общуват помежду си. В практиката си често срещаме родители, които споделят, че на фона на забързаното всекидневие много биха искали да прекарват повече време с децата си, но трудно измислят подходящи игри и занимания. Сякаш работата и домакинските задължения изчерпват креативността им. Преживяванията по приказки решават този проблем, тъй като дават много ясни насоки и интересни идеи, спестявайки мисловните усилия за родителя. Това ще ви даде възможност по-добре да опознаете децата си, да засилите доверието помежду си, а защо не – да научите по нещо ново за себе си. Нека видим какви други ползи крие всеки един етап от преживяването.
Разпределяне на ролите
Първият етап включва разпределяне на ролите и подготовка на костюмите и средата. При разпределяне на ролите се упражняват умения като изслушване, изчакване, вземане на демократичен избор. Децата се учат как да заявяват желанията си и как да правят компромис, ако няколко човека искат една и съща роля. Родителите могат активно да направляват този процес, като поканят всеки да изрази собственото си желание. Добре е те самите също да го направят и да демонстрират нагледно как се случва това. В допълнение биха могли да се анализират плюсовете и минусите на всяка роля, както и нейната значимост – няма най-важна или най-хубава роля, всички са необходими, за да случи историята. Всичко това подобрява способността на семейството да взема решения заедно и да разпределя роли с техните отговорности. Като неочаквана сфера на приложение – може да използвате наученото, за да разпределите задълженията и отговорностите у дома.
Подготовка на костюмите и сцените позволява на децата да развиват въображението и изобретателността си и уменията за работа в екип. Подкрепя развитието на фината моторика и уменията за планиране. Да се направи костюм от начало докрай си е голяма работа, а удовлетворението да стигнеш до края на процеса дава много увереност!
Поемане на чужда перспектива
Вторият етап включва обличане на костюмите и разиграване. Макар да изглежда като нещо много тривиално, за някои деца обличането може да бъде предизвикателство. Обличането изисква много умения, сред които координация, двигателни умения, планиране, последователснот, самостоятелност. Това е чудесна възможност детето да ги упражни по нов и забавен начин. Разиграването също предполага изполване и развиване на редица умения – четене, помнене, внимание, мислене и т.н.
Влизането в различни роли изисква и подкрепя умения като поемане на чужда перспектива, съобразяване с другия, контрол над собственото поведение (положение на тялото в пространството, тон на гласа), способност за следване на инструкции (сценария). Понякога за децата е трудно да следват правила. Упражнението в следване на стъпки и изпълнение на точно определена задача е крачка към способността да се съобразиш с изготвен план (своеобразно правило), без да има формулирано наказание.
Развитие на по-комплексни умения
Етап три извежда семейството още една стъпка напред в развитието на по-комплексни умения. Играта с въпроси подкрепя и развива процесите на мислене, творчество, аргументация, приемане на чуждата перспектива и повишаване на социално-емоционалната интелигентност. Пъзелът с думи обогатява речниковия запас на децата. Играта „Какво би било, ако?“ е чудесен способ в подкрепа на научното мислене – изготвяне на хипотези, проверка на хипотезата и аргументация, а също така развива въображението и фантазията.
Открийте своите силни страни и умения за справяне
Етап четири предлага съвсем нов поглед върху цялото преживяване. Той позволява на всички да импровизират и да изиграят приказката по свой начин. Това е важен етап, в който препоръчваме родителите да наблюдават децата и себе си. Кой какво променя в ролята и приказката? Това често са нещата, от които всеки член има нужда – може би малко помощ, или пък малко повече поле за изява. Обсъдете новата версия. Всеки може да сподели какво му е харесало в собствената му нова роля, както и в новите роли на останалите. Какво все пак е било хубаво в старите роли? Кои от тези качества биха ви помогнали като семейство в ситуации от вашето всекидневие? В зависимост от възрастта на детето може да се направи и по-дълга дискусия за целия процес. Кои моменти са ви харесали най-много? Кое беше най-трудно? Кога някой имаше нужда от почивка? Кое ви помогна да продължите? И т.н., и т.н.
Този последен етап може да послужи като утвърждаващ процес за цялото семейство, в който да откриете своите силни страни и умения за справяне, да развиете уменията си за общуване, да се опознаете по-добре, да научите по нещо ново за себе си и другия.
Приятна игра!
Автор: Анна, Преслава, Цветелина @ steb.bg
“С теб” е създаден от екип специалисти (психолози и логопед) с мисъл и грижа за детето и семейството. Мисията на “С теб” е да направи познанието за детското развитие по-разбираемо, а практическия опит – по-достъпен. “С теб” е пространство, в което можете да намерите проверена информация, изпитана в практиката – статии, игри и материали, подкрепящи детското развитие и семейно функциониране.