Програмата “Тинтири-минтири” в своя учебен STREAM формат е забавно съчетание между българското народно творчество и съвременния образователен подход STREAM – международно прилаган модел на проектно-базирано обучение (абревиатура за Science, Technology, Reading, Engineering, Arts & Maths).
Превръщаме народни приказки в обучителни проекти за деца на 7-10 г. под формата на преживявания. Участниците влизат в ролята на героите от дадена приказка и преминават през всички предизвикателства, които се случват в сюжета, като прилагат наука (Science), технологии (Technology), инженерство (Engineering) и математика (Maths). А за да създадат костюмите си и да влязат в ролята на своя герой, децата упражняват четивна грамотност, критично мислене (Reading and writing) и прилагат много творчество (Аrts). Така превръщаме народната приказка от стара история в съвременно приключение.
Нашите проекти

Проект Хвъркатият кон
Проектът е с акцент архитектура, инженерство и физика.
Децата влизат в ролята на героите от приказката и разиграват сюжета. В отделните сцени се сблъскват със следните предизвикателства:
-
Нов царски дворец – разглеждат основни принципи в строителството и архитектурата и строят свой собствен царски дворец;
-
Музикално ковчеже – научават как се генерира и получава звукът като физично явление и правят експерименти в генерирането на музика;
-
Хвъркат кон – запознават се с теоретични и практически елементи на полета като физично явление; разглеждат законите на термодинамиката и принципите на Бернули и изработват свой собствен хвъркат кон.

Проект Загубената пчела
Проектът е с акцент екология, физика и география и повдига темата за изчезването на пчелите и последствията от това.
В ролята не героите от приказката децата се сблъскват със следните предизвикателства:
-
Живот в кошера – запознават се с пчелар и истински кошер и учат за живота на пчелите в и извън кошера, тяхната роля в природата и важността им за околната среда; запознават се детайлно с процеса на опрашването.
-
Излез от чашата – прилагат законите на физиката и изпробват принципа на използване на лост и опорна точка за повдигане на големи тежести;
-
Разбери къде си – правят 2D и 3D модели на заобикалящата среда, разглеждат сателитни изображения и Google карти, упражнявайки умения за оценка на мащаба и работа с карти.

Проект Ян Бибиян на Луната
Проектът е с акцент физика и астрономия.
В рамките на 5 дни в ролята на геройчетата от романа децата:
-
построяват ракетата “Светкавица”, с която Ян Бибиян да полети към Луната;
-
създават макет на Луната, където “Светкавица” да кацне;
-
разглеждат радиоприемник, чрез който Ян Бибиян изпраща съобщения до Земята по време на лунния си престой.
-
опознават функциите на гравитацията и как се броят светлинните години;
-
предприемат експедиция за картографиране на невидимата страна на Луната.
Ползи на програмата
Обединяваме различни дисциплини за изследването на общи явления и разрешаването на общи проблеми, извлечени от сюжетите на приказките. Всеки става творец и житейски изследовател.
“Тинтири-минтири” STREAM развива дигитална грамотност, логическо мислене, умения за решаване на проблеми и социално-емоционална интелигентност. Така подготвяме децата за успешна бъдеща реализация в различни сфери на живота.
Онагледяваме сходството между минало и съвремие. Децата разбират как животът в миналото има връзка със съвремието и как такава връзка ще съществува и с бъдещето. Използваме детските приказки, народното творчество и играта – като близка за децата материя, за да ги предразположим по-лесно да опознаят и разберат науките и новите технологии.
Запишете детето си за следващия ни проект
Очаквайте скоро следващата дата!
Какво е обучението по метода STREAM?
Съкращението STREAM (виж абревиатурата по-горе) в образованието обединява изучаване на природни науки, технологии, инженерни науки, изкуство и математика, както и развитието на четивна грамотност и критично мислене за реализиране на обучение, надхвърлящо един учебен час. Природните науки включват физика, биология, химия, астрономия, логика и статистика.
Макар STREAM да обозначава конкретните дисциплини, фокусът на този вид обучение е върху развитие на мисленето – математическо, критично, логическо и инженерно. STREAM обучението се базира на интегриран подход и методика, която изкарва ученика от ролята му на пасивен слушател и го поставя в центъра на обучението. Насърчава се ученето чрез проектно-базирано обучение, чрез преживяване, творчество и експериментиране.
Изучаването на всяка една от „съставките“ на STREAM е отдавнашна част от формалното образование. Традиционната класно-урочна система предполага дисциплините да се преподават поотделно, без връзка една с друга. В този модел на обучение учениците са в голяма степен пасивни, знанията са стандартизирани, оценяването изисква възпроизвеждане на предметно знание, без то непременно да бъде съотнесено с проблеми от реалния живот.
Съвременното преподаване по методиката STREAM „разчупва” стандартния модел. Чрез обединяването на различни дисциплини и изучаването им под формата на проекти, учениците изследват общи явления и разрешават на общи проблеми. Така изграждат компетентности, с които да се изправят пред проблемите от реалния живот, прилагайки многообразие от знания и умения.
STREAM обучението също така насърчава учениците да опознаят своите силни страни, да се научат да работят в екип и да разберат, че решаването на проблемите зависи както от самите тях с техните индивидуални качества, така и от обединението на обществото за позитивна промяна.