Дамска тениска „Магията на хорото” Каракачанско
32.00 лв.С фигура от стъпките на Каракачанско хоро.
Дамски, мъжки и детски суичъри и тениски с графични фигури от стъпките на любими български народни хора и забавни заигравки с техните имена. Тениските са от 100% органичен памук с висококачествен печат на щампата.
Носейки тениска с хоро, вие и вашите деца пренасяте в съвремието символ на една уникална и вековна традиция.
Фолклорът е модерен! Носете хоро.
С фигура от стъпките на Каракачанско хоро.
Тениска със селектирани 20 фигури от стъпките на вашите любими български хора̀.
За кураж преди репетиция!
Българските народни хора са израз на колективните ни национални черти и темперамент. Те отразяват всички страни на народния ни бит: различни процеси от трудовата дейност на народа, отделни моменти от нашия домашен живот, някои суеверия, страхове, вярвания, обреди и празници.
В достигналите до наши дни танци забелязваме дори следи от праславянски и прабългарски произход – доказателство за дългия пропътуван път на хората ни от миналото до наши дни. През целия този път те са събирали мъдростта и енергията на народа в добри и лоши времена, в несгоди и успехи. Изградили са магичния си характер – такъв, какъвто го познаваме днес.
Точно тази магия личи от графичното представяне на всяко едно хоро чрез неговите стъпки. Всяко хоро има своя уникална и неповторима фигура, която неусетно рисуваме, докато танцуваме. Всяка фигура е своеобразно олицетворение на множество емоции и индивидуалности, слели се в едно, за да я начертаят.
Материя на тениските: 100% памук
Материята на суичъра: 80% сертифициран органичен памук и 20% сертифициран рециклиран полиестер
Перете с изображението на обратната страна. Препоръчителната температура на пране е 30°С. Използвайте течен перилен препарат. Не използвайте избелващи или агресивни перилни препарати (вкл. бебешки). Не е препоръчително да слагате тениските в сушилня. При гладене препоръчваме да гладите с изображението наобратно.
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област (от село Волуяк, Софийска област)
Графичната фигура на този вариант на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Свиленка Тодорова от НЧ “Изгрев-1921”, с. Волуяк
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2017 г. по отпечатъци от стъпките на Николай Статев Корчев – създател и ръководител на Фолклорен колектив “Плетеница”.
Граовското хоро носи името си от областта Граово в района на град Перник. На някои места се нарича още Селско хоро. Макар хорото да е много динамично, то се играе твърдо и стегнато, тялото е изправено, а погледът не слиза към земята. В края на хорото, музиката се забързва, за да се получи триумфален завършек.
Смесен тактов размер от 7/8 и 11/16, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906”, гр. София, с ръководител и хореограф Валентина Китова.
Фигурата е създадена по проекта “Танците от Шоплука”, реализиран от Таратанци с подкрепата на Столична община.
Суичър с хора̀та, визуализирани по проекта “Танците от Шоплука”