5 навика за развитие на емоционалния интелект. Kак фолклорът помага на децата да ги усвоят?
Вероятно познавате блестящо образовани деца, на които обаче не им върви в личните отношения със своите връстници?
Високият IQ (intelligence quotient, коефициент на интелигентност) не е достатъчен, за да бъдем щастливи и успешни във всички области на живота
IQ може да помогне на детето да влезе в университет, но EQ (emotional quotient, коефициент на емоционална интелигентност) е показателят за способността му да се справя със задачите, да бъде прието в колектива и да установи хармонични взаимоотношения.
Емоционалната интелигентност означава също толкова много, колкото и интелектуалната
Емоционалният интелект е способността да идентифицираме, използваме и разбираме емоциите си и да умеем да ги управляваме. Той е пряко свързан с щастието и успеха в живота, защото колкото по-добре познаваме себе си, толкова по-лесно ни е да си доставим щастие. Емоционалният интелект ни помага да създаваме здрави връзки и хармонични отношения с околните, а с това и да постигаме по-лесно целите си и да жънем успех в работата / училището.
За щастие, емоционалният интелект може да се развива. Той не се дава по рождение. Даниъл Голман – истински титан в изучаването на емоционалния интелект, казва, че той може да се развива, тъй като е пряко свързан с нервните пътища на мозъка, които от своя страна се развиват до средата на човешкия живот. Поради тази причина е важно още от ранна възраст да се полагат усилия за развитието на емоционалния интелект на детето.
Развитието на емоционалния интелект минава през създаването на пет ключови навика:
- Навик 1: да умеем да понижаваме стреса.
- Навик 2: да разбираме своите емоции и да ги улавяме.
- Навик 3: да установяваме контакт с околните посредством невербална комуникация.
- Навик 4: да използваме хумора и играта, за да се справяме с предизвикателствата и да преодоляваме препятствията.
- Навик 5: да решаваме конфликтите позитивно.
Всеки човек може да усвои тези навици. Но има разлика между знанието за емоционалния интелект и прилагането на това знание на практика. Знанието, че трябва да направим нещо, не означава, че ще го направим, особено когато сме потиснати от напрежение, което може да зачеркне и най-добрите ни намерения.
Разговорите с децата относно техните емоции, разбира се, са важни, но не и достатъчни.
Често, когато родителят стигне до открит разговор с детето относно чувствата му, то вече се намира в патова ситуация, която родителят отчаяно се опитва да разреши. И, ако детето не е предварително подготвено да реагира адекватно в такъв момент, мозъкът му изпада в защитен режим. В такъв режим то не е в състояние да прави друго освен да се брани и да бяга от проблема.
Ето защо е важно в ежедневието на детето да бъдат включени активности за себеопознаване и разбиране както на собствените му емоции, така и на тези на околните. Това ще му помогне да бъде подготвено с адекватна реакция в емоционално затруднени моменти и ще го лиши от спускането на мозъчни бариери.
Екипът на Таратанци разработва програма, която помага за повишаване на емоционалния интелект на децата. Програмата съдържа поредица от преживявания, които могат да се провеждат както в училищна, така и в домашна среда. Програмата се нарича “Тинтири-минтири” – преживявания по български народни приказки, които въвличат децата в житейски ситуации, заимствани от сюжетите на приказките, и ги подтикват да анализират емоциите на героите, да комуникират по адекватен и конструктивен начин и сговорчиво да разрешават конфронтации между героите.