Спомняте ли си с умиление времето, когато стояхте сгушени в обятията на скъп родител, силно развълнувани от фабулата на някое вълшебство?
В света на приказките, там, където всичко е възможно, всяка вечер преди сън милиони малки драги слушатели по земното кълбо отпътуват към необитаеми замъци, мистични кули и целебни земи, за да се потопят в поредната смайваща история.
Айнщайн казва така: Ако искате децата ви да бъдат интелигентни, четете им приказки. Ако искате да бъдат по-интелигентни, четете им повече приказки.
А ние от Таратанци допълваме:
Ако искате да бъдат още по-интелигентни, позволете им да преживяват приказките.
Какво имаме предвид ли? Сега ще обясним.
Работили сме с всякакви различни деца и от опита и наблюденията си можем сигурно да заявим едно: макар и всеки да е коренно различен от другия, общото между всички тези деца е любовта към щастието.
Детето се ражда устроено да търси щастието във всичко, с което се захване. И само промяна в обстоятелствата, вследствие от външна (често човешка) намеса може да прекъсне този порив. Обичайно детето открива щастието чрез действието. Действие, в което то е активният участник. Тогава, когато то е този, който преживява случващото се, а не просто го наблюдава.
Така, обвързвайки нашите наблюдения с доказани факти за ползата от четенето на приказки, стигнахме до решението да създадем проекта Тинтири-минтири. Инициативата позволява на децата да се включат във вълнуващо преживяване на любима приказка, без да им е необходима каквато и да било предварителна подготовка.
Без заучени реплики, без специални облекла, малките герои пристигат при нас, а ние се захващаме с това да им осигурим подходящ терен за търсене на щастие. Правим това чрез преживяване на българска народна приказка. Всеки сам избира кой герой да бъде, сглобява облеклото си от минимални ресурси и получава реплики. Когато преживяването започне, бива напътстван от екипа ни как да действа.
Детето се превръща от просто слушател в главно действащо лице. Това му позволява много по-точно да извлече поуките от приказката, да вникне в смисъла на историята и да развихри въображението си, допълвайки я със свои собствени реплики при желание.
Проектът стартира на 20 април в Националния Етнографски музей, когато с група от 5 деца на възраст 7-10 години сбъднахме преживяването на народната приказка Торбаланци. Главните герои Веси, Филип, Рали, Кирил, Софи и Нати влязоха в ролите на бабата, дядото, кумицата, жеравът и торбаланците, за да ни представят своя авторски прочит на поучителната забавна история.