- Кога: 19-23 август; всеки ден от 8:30 до 18 ч.
- Къде: TechnoMagicLand | ТехноМеджикЛенд, бул. „Цариградско шосе“ 111Б, 1784 София
- За кого: Деца на възраст 6-10 г.
- Краен срок за записване: 14 август 2024 г., вкл.
- Такса: 350 лв. (с включени плодове за хапване през деня); Възможност за осигуряване на обяд: 50 лв. за седмицата.
- Отстъпка: 10% при записване до 20 юли, както и при записване на повече от 1 дете (всяко следващо дете получава -10%)
Влизаме „в обущата” на чудноватото хлапе Ян Бибиян, за да полетим към Луната и да преживеем неговите невероятни случки и патила.
STEM лагерът Ян Бибиян на Луната е неповторим по рода си обучителен проект – чрез театрални техники разиграваме сюжета на романа и въвеждаме децата по забавен и иновативен начин в света на инженерните науки, физиката и астрономията.
Във всеки от дните на лагера влизаме в ролята на героите и разиграваме различни части от сюжета. На отделни моменти спираме и преминаваме през разнообразни научно-технологически предизвикателства, базирани на случките в романа. Всичко се прави под формата на STREAM проект (абревиатура за Science, Technology, Reading, Engineering, Arts & Maths), в който целта е да построим ракетата „Светкавица”, с която Ян Бибиян да излети и кацне на Луната.
*Ян Бибиян е първият български фантастичен роман за деца от писателя Елин Пелин. Романът се състои от две части – „Ян Бибиян. Невероятни приключения на едно хлапе“ (1933) и „Ян Бибиян на Луната” (1934).
Програма
Ден 1 Запознаване с романа и героите
Всяко дете си тегли герой на случаен принцип и получава свои реплики и инструкции как да сглоби облеклото си. Когато костюмите са готови, децата ги поставят и влизат в образ. Тогава започва преживяването. Разказвачът чете историята, а всеки герой се включва със своите реплики. На всяка сцена героите се сблъскват с различни предизвикателства.
Ден 2 Създаване на ракетата, която да полети към Луната
“Две години по-късно вестниците съобщават, че Ян Бибиян е изобретил нов вид машина за летене. Тя се задвижва от радиовълни, произвеждани в нея от космически лъчи и слънчева светлина, развива от 30 до 30 000 км/мин. В нея се побират самолети, с които да се придвижват пилотите по повърхността на Луната, оръжия с размерите на фотоапарати, стрелящи със задържащи на разстояние предметите лъчи и в същото време стрелящи с гюлета и способни да ги връщат обратно. Във вътрешността на кораба се събират запаси за 10 денонощия. Името на изобретената от Ян Бибиян машина е „Светкавица“. През цялото време с радиовълни се поддържа връзка със Земята и Ян Бибиян си говори спокойно с Иа, а тя го чува ясно, като че ли е до нея.”
Из “Ян Бибиян на Луната”
Ден 3 Създаване на радиоприемник и макет на Луната; разговори за гравитация
“Калчо взе управлението на „Светкавица“ и като натискаше разните там копчета и гледаше внимателно разните уреди за измерване, затананика си една песен. В това време отстрани задрънка радиоприемникът, който бе направен да приема съобщения от Земята. Съобщенията се предаваха от специален радиопредавател, построен от Ян Бибиян в дома на морския капитан.”
Из “Ян Бибиян на Луната”
Ден 4 Картографиране на тъмната страна на Луната
Ян Бибиян и Калчо предприемат експедиция за картографиране на невидимата страна на Луната. Откриват голяма планина, която е цялата от диаманти. Наричат я „Пръстенът на Лиана“. С помощта на фотографски апарат и друга техника Ян Бибиян и Калчо нанасят непознатите за учените места. Натъкват се на огромни, люспести 20-метрови гущероподобни животни с дълги шии, подобни на динозаври.
Ден 5 Обобщение и презентации
На финала успокояваме вълненията от преживяванията и обсъждаме случилото се през седмицата. При желание, родителите биха могли да присъстват следобед, за да разгледат изобретенията на децата и да изслушат техните презентации.