Учи наука като герой от народна приказка! Започва Европейска нощ на учените 2020 с участието на Таратанци
Започва Европейска нощ на учените 2020, а детската образователна програма Тинтири-минтири на Таратанци заема почетно място в Нощта.
Започва Европейска нощ на учените 2020, а детската образователна програма Тинтири-минтири на Таратанци заема почетно място в Нощта.
През погледа на Цветина Иванова – алумни на University of Cardiff – Великобритания.
Способността на фолклора да разгръща привичките на времето го прави изключителен морален и културен източник.
“Фолклорни герои” е нова рубрика в нашия блог. В нея ще ви срещаме с интересни и вдъхновяващи личности от света на фолклора, които с делата си допринасят за съхраняването и пренасянето на тази магия в съвремието.
Най-естественият начин, по който децата учат и се развиват, е чрез играта! Неслучайно много хора казват, че играта е работата на детството.
В България по-често казваме, че играем хоро, отколкото, че танцуваме хоро. Хайде да поиграем заедно из всички краища на България по стъпките на хората във виртуална изложба “Последвай стъпките”.
Малките, а и големите деца (признаваме си) с трепет и светнали очи очакваме така специалните си рождени дни, за да бъдем обсипани с любов и грижа. Може би затова и влагаме толкова внимание в избора на подарък, когато е към специален за нас човек. Децата изразяват обичта си по много начини. Даряват ни с неочаквани…
5 навика за развитие на емоционалния интелект. Kак фолклорът помага на децата да ги усвоят? Вероятно познавате блестящо образовани деца, на които обаче не им върви в личните отношения със своите връстници? Високият IQ (intelligence quotient, коефициент на интелигентност) не е достатъчен, за да бъдем щастливи и успешни във всички области на живота IQ може…
През 2020 година искаме да доближим фолклора още по-близо до сърцата ви.
Затова стартираме със специална изненада.
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област (от село Волуяк, Софийска област)
Графичната фигура на този вариант на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Свиленка Тодорова от НЧ “Изгрев-1921”, с. Волуяк
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2017 г. по отпечатъци от стъпките на Николай Статев Корчев – създател и ръководител на Фолклорен колектив “Плетеница”.
Граовското хоро носи името си от областта Граово в района на град Перник. На някои места се нарича още Селско хоро. Макар хорото да е много динамично, то се играе твърдо и стегнато, тялото е изправено, а погледът не слиза към земята. В края на хорото, музиката се забързва, за да се получи триумфален завършек.
Смесен тактов размер от 7/8 и 11/16, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906”, гр. София, с ръководител и хореограф Валентина Китова.
Фигурата е създадена по проекта “Танците от Шоплука”, реализиран от Таратанци с подкрепата на Столична община.
Суичър с хора̀та, визуализирани по проекта “Танците от Шоплука”