Житейски въпроси от народни приказки за съвременни деца
Какво животно е жеравът? Какво означава да бъдеш добър човек? А лош? Лошо ли е да откраднеш, за да нахраниш семейството си?
Какво животно е жеравът? Какво означава да бъдеш добър човек? А лош? Лошо ли е да откраднеш, за да нахраниш семейството си?
Дали някога сте се замисляли, че докато танцувате дадено народно хоро в кръг, всъщност правите едни уникални графични форми със стъпките си?
Спомняте ли си с умиление времето, когато стояхте сгушени в обятията на скъп родител, силно развълнувани от фабулата на някое вълшебство?
Някога чудили ли сте се какви форми оставяте след себе си, когато танцувате? По време на изложбата “Последвай стъпките” ще разберете!
Започваме нов проект и, разбира се, както традицията повелява, искаме да въвлечем и ВАС! Този път сме оставили танците да си починат…
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област (от село Волуяк, Софийска област)
Графичната фигура на този вариант на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Свиленка Тодорова от НЧ “Изгрев-1921”, с. Волуяк
2/4 тактов размер, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2017 г. по отпечатъци от стъпките на Николай Статев Корчев – създател и ръководител на Фолклорен колектив “Плетеница”.
Граовското хоро носи името си от областта Граово в района на град Перник. На някои места се нарича още Селско хоро. Макар хорото да е много динамично, то се играе твърдо и стегнато, тялото е изправено, а погледът не слиза към земята. В края на хорото, музиката се забързва, за да се получи триумфален завършек.
Смесен тактов размер от 7/8 и 11/16, Шопска етнографска област
Графичната фигура на хорото е създадена през 2022 г. по отпечатъци от стъпките на Радка Генчова от Група за народни хора́ при Народно читалище “Светлина Кремиковци – 1906”, гр. София, с ръководител и хореограф Валентина Китова.
Фигурата е създадена по проекта “Танците от Шоплука”, реализиран от Таратанци с подкрепата на Столична община.
Суичър с хора̀та, визуализирани по проекта “Танците от Шоплука”